İshal

a. İshal Nedir ?

i.      Çok basit tanımı ile kişinin dışkılama sayısının günde 3’ ten fazla olmasına ishal denilir
ii.      Özellikle ülkemiz gibi hijyen sorunlarının halen çözülmediği bir ülkede sık rastlanılan bir semptom olması süpriz değildir.
iii.      Beraberinde mide krampları, karın ağrısı, bazen ateş, bulantı ve iştahsızlığın eşlik edebileceği keyfsiz bir durumdur.

b. Neden İshal Oluruz ?

i.      Genelde neden; kontamine gıdalar ile aldığımız virüsler veya bakterilerdir.
ii.      Gayet iyiydim… akşam arkadaşlarla dışarda keyifli bir yemek yedik ve sabaha karşı ishalim başladı şeklindeki klasik öyküleri hepimiz duymuşuzdur. Bazende ülke içi veya yurtdışına yapılan yolculuklardan sonra başlayan ishal öyküleri anlatılır. Bunların çoğunun nedeni yenilen yemeğin acısından ziyade virus veya bakteriler olduğu unutulmamalı.

 c. İshale hangi semptomlar eşlik edebilir?

i.      İştahsızlık
ii.      Bulantı, kusma
iii.      Mide ve karın ağrısı
iv.      Ateş
v.      Dehidratasyon (susuz kalma)
vi.      Makattan kan gelmesi

d. Kronik (Uzamış) İshaller hangi hallerde görülebilir?

i.      İritable barsak hastalığı (Hassas barsak hastalığı veya spatik kolon)
ii.      Kronik uzamış enfeksiyonlar
iii.      İnfilamatuvar barsak hastalığı (Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı)
iv.      Laktoz intoleransı (Süt allerjisi)
v.      Çölyak hastalığı (Gluten enteropatisi)
vi.      Bazı kolon polip tipleri
vii.      İnce veya kalın barsak kanserleri
viii.      Lenfositik veya kollajenöz kolitler
ix.      Bazı ilaçlar

e. Tedavide Neler Yapılabilir?

i.      Öncellikle her ishalin bir nedeni olduğu unutulmamalı. Neden araştırılmalı ve ona yönelik tedavi planlanmalıdır. Genelde gayta incelemesini takiben gereken vakalarda endoskopi veya kolonoskopi planlanabilir.
ii.      Unutmamak gerekir ki; ishal yapabilen hastalıklar basit bir enfeksiyondan, kanser gibi ciddi bir hastalığa kadar pekçok durumda ortaya çıkabilir. Tedavi bazen basit bir ishal kesici ilaç ve diyet değişikliği olacakken bazen ise çok daha yoğun ve ciddi tedaviler gerekebilir.
iii.      Ancak her ishal vakasının yapması gereken ilk şey sıvı açığını kapatmaktır. Bu amaçla bol su içmeli, ayran gibi tuzlu içecekleri tercih etmeli, ishal yapmayacak (patates, yoğurt, yağsız pilav  ve çorba, muz gibi) gıdaları kullanmalı. İshalin uzaması ve başka semptomalrın eşlik etmesi halinde ise mutlaka doktora başvurması önerilir.