Peptik Ülser

Asit ile temas eden mukozalarda görülen yaralara peptik ülser denilir. En sık görülen tipleri mide ülseri, duodenum ülseri ve yemek borusu ülserleridir.

Neler peptik ülsere neden olur ?

Sigara
Stres
Alkol
Aspirin ve NSAI lar (ağrı kesiciler)
H.Pilori ve
Diyet

Hangi semptomlara neden olur ?

Duodenal Ülser: Genellikle açlıkta, geceleri ve sabahları daha şiddetli olan karnın üst orta kesiminde olan yanıcı tarzda bir ağrı olur. Bu ağrıya bulantı ve kusma,ağıza acı su gelmesi eşlik edebilir. Vakada komplikasyonlar geliştiyse  hastanın acilen doktora başvurması gerekir. Temel komplikasyonları; Kanama, perforasyon (delinme), penetrasyon (başka organlara yapışma) ve pilor stenozudur.
Mide Ülseri: Karnın orta üst kesiminde yerleşmiş yanma ve ağrı hissi ile kendini belli eder. Genellikle yemek yeme ile şikayetlerde artış olur. En önemli komplikasyonu kanserleşmedir.. Gerçekten mide ülserlerinin kansere bağlı olup olmadığını ayırt etmek son derece önemlidir. Endoksopi sırasında biyopsi alınmalıdr. Bunun dışındaki komplikasyonları duodenal ülser gibi kanama, perforasyon (delinme), penetrasyon (başka organlara yapışma) ve pilor stenozudur.

Tedavide ne yapılmalı ?

Yukarıda tarif edilen şikayeti olan vakalar bir an önce bir gastroenteroloğa başvurmalı ve endoksopi yaptırmalıdır. Endoksopi esnasında hem tanı hemde ayırıcı tanı yapılır. Mide ülserlerinden biyopsiler alınarak kanser ekarte edilir. Mideden alınacak biyopsi ile H. pilori bakılır ve pozitifliği durumunda ona yönelik tedavi başlanır. Hastalara mutlaka uygun diyet tedaviside planlanmalıdır.