Akut Hepatitler

Akut Hepatit, karaciğerin akut, yaygın iltihabi hastalığına denilir.

Nedenleri nelerdir ?

  1. En sık neden (%95) HAV, HBV, HCV, HDV, HGV, HEV, TTV gibi karaciğere spesifik virüsların yol açtığı iltihabi hasardır. Bu virüsların dışında, CMV, EBV, HİV, HSV gibi diğer viruslarda bu tabloya neden olabilir
  2. Alkol
  3. İlaçlar
  4. Toksik maddeler
  5. İskemi (karaciğerin beslenmesinin bozulması)
  6. Otoimmün hepatit
  7. Salmonella, Brusella, Tüberküloz gibi bakteriler ve bazı mantarlarda akut hepatit yapabilir.

 

Hangi semptomlara neden olurlar, tanısı nasıl konulur ve tedavisi nedir ?

Hastalarda hiçbir semptom olmayabilir. Bunun yanında yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, bulantı kusma, sarılık, kaşıntı ve idrar renginde koyulaşma gibi semptomlar görülebilir.

Bu semptomları olan hastalar mutlaka doktora başvurmalı ve hastanın karaciğer fonksiyonları test edilmeli, mutlaka karaciğere yönelik bir ultrasonografi yapılmalı ve akut hepatitin nedeni araştırılmalı. Bu amaçla yapılacak ilk test virüslara karşı oluşmuş antikorların tespit edilmesi esasına dayanır.

Tanı konulduktan sonra nedene yönelik tedavi planlanır. Genel olarak istirahat ve gereksiz ilaçlardan sakınma önerilir, ancak bu hastalığın en önemli komlikasyonu olan ani karaciğer yetmezliği gelişmesini önelemek için hasta çok yakından takip edilmelidir. Bazı akut HBV ve HCV vakalarında antiviral tedavi planlanabilir.

Akut viral hepatite yakalanmamak için yapılacak en önemli şeylerden biride aşı olmaktır. Günümüzde yeni doğan her bebek HBV aşısı olmaktadır HAV aşısı kişinin isteğine gore yapılmaktadır. Bizce Türkiyede hepatit A geçirmemiş her erişkin hepatit A aşısı olmalı. Hepatit B için riskli bir hayatı varsa (ailede HBV, sağlık sektöründe çalışma, multiple seks partneri olma, eşcinsellik ve sık kan ürünü kullanma) HBV aşısı olmak için mutlaka  bir doktora başvurmalıdır.